Ako nakupovať krmivo alebo Trochu paranoje neuškodí

Na úvod stručné zhrnutie pre tých, ktorým sa nechce čítať dlhý text:
1. Vždy si čítajte zloženie krmív.
2. Nedajte veľa na reči predavačov, pretože väčšina z nich nemá šajnu o tom, čo predáva, ani o tom, ako by malo vyzerať zdravé krmivo pre škrečkov.
3. Škrečok prežije aj bez pamlskov, dropsov a podobných prkotín, ktoré väčšinou len veľa stoja, ale ich výživová hodnota je nízka.
4. Ak škrečok dostáva vyváženú stravu, nepotrebuje žiadne výživové doplnky.
5. Kontrolujte si dátumy spotreby, keďže v niektorých obchodoch to predavači nerobia. Nekupujte krmivá ani po záruke, ani tie, ktorým končí záruka v blízkej dobe. Krmivo by malo byť čo najčerstvejšie.
6. Na mnohých krmivách sú zavádzajúce obrázky, ktoré nezodpovedajú jeho skutočnému zloženiu. Hľadajte si vopred recenzie od iných ľudí, predídete sklamaniu po otvorení krmiva.
7. Pozrite si náš zoznam vhodnej a nevhodnej potravy https://www.skrecky.sk/viewtopic.php?t=5602 – niekedy sú v krmivách pre škrečkov veci, ktoré pre ne nie sú vhodné, napr. pór.
8. Umelinami farebné extrudáty z „vedľajších produktov anonymného pôvodu vyrábane“, ktoré dodávajú krmivu akurát tak farebnosť a objem, nie sú pre škrečkov vhodné.
9. Nie vždy platí, že čím je krmivo drahšie, tým je lepšie. Vždy sledujte jeho zloženie.
10. Žiaľ, niekedy presné zloženie nezistíte, pretože sa skrýva pod anonymnými názvami typu „zelenina“, „ovocie“ alebo „semienka“. Opäť platí: hľadajte si vopred recenzie na dané krmivo.
11. Veľké krmivo nie je vždy výhoda – najmä ak máte len jedného škrečka, pretože ho budete mať dlho otvorené, môže mu prejsť záruka, stráca cenné výživové látky (vitamíny, minerály, stopové prvky) a môže sa začať kaziť.

12. Krmivo pred podávaním treba vždy dôkladne skontrolovať, lebo ani to, že je ešte stále pred dobou spotreby, neznamená, že nemôže byť napadnuté hmyzom alebo plesňami, príp. môže byť zvlhnuté.
 

1. Všetci klamú prvýkrát – zloženie krmív: nebudem tvrdiť, že predavači v snahe predať povedia hocičo, len aby zákazníka presvedčili, že práve tento výrobok je pre škrečka to pravé orechové (aj keď niektorí túto taktiku na vás skúšať budú). Pravdou však je, že škrečok nie je pre chovateľov takým atraktívnym zvieratkom ako napr. pes alebo mačka. Väčšina predavačov nemá potuchy o tom, čo predáva, tobôž o tom, ako by malo vyzerať vhodné krmivo pre škrečka. Žiaľ, mnohí ani nemajú záujem niečo si v tejto oblastí zistiť, pretože ani výrobky pre škrečky nie sú také drahé, teda obchod na nich toľko nezarobí, tak prečo by mali svoj čas míňať na zháňanie informácii, keď nanútiť neskúsenému zákazníkovi to, čo majú práve v ponuke, nie je ťažké. Preto je dobré zistiť si sám, ako také krmivo má vyzerať, čo a v akých pomeroch má obsahovať.
2. Všetci klamú druhýkrát – nevedomosť predavačov: keďže predavači väčšinou nevedia, čo predávajú, a už vôbec nevedia, čo je a čo nie je vhodné pre škrečka, budú vás niektorí presviedčať, že krmivo pre morčatá, zajace alebo aj papagáje je vhodné aj pre škrečky. Áno, niektoré sú, ale pozor! Škrečok je škrečok a to, čo neublíž morčaťu, zajacovi alebo papagájovi, môže jemu spôsobiť vážne tráviace problémy. Napr. niektoré krmivá pre papagáje obsahujú pálivé chilli papričky, ktoré pre škrečka nie sú vhodné; krmivá pre morčatá obsahujú sušené šípky, ktoré taktiež nie sú vhodné, lebo vo vnútri sú chĺpky, ktoré by mohli škrečkovi poraniť torby. Opäť platí to, čo v prvom bode: radšej si sami zistite, čo je pre škrečka vhodné.
3. Všetci klamu tretíkrát – nevyhnutnosť pamlskov: pripravte sa na to, že aj predavači, aj výrobcovia vám budú pamlsky vnucovať ako nevyhnutnú súčasť škrečkovej potravy. Škrečok však pamlsky v podobe rôznych jogurtových dropsov nepotrebuje. A už vôbec nepotrebuje 2-3 kusy denne, ako tvrdia výrobcovia na obaloch. Tieto dropsy majú nízku výživovú hodnotu a obsahujú veľa cukru, ktorý môže viesť k obezite alebo k cukrovke. Pre škrečka s cukrovkou sú dropsy vyslovene nevhodné, ba priam až nebezpečné. Nezanedbateľnou stránkou je aj ich cena, ktorá býva pomerne vysoká. Takže, ušetrite si peniaze radšej na kompletné kvalitné krmivo.
4. Všetci klamu štvrtýkrát – nevyhnutnosť výživových doplnkov: do tejto kategórie patria najmä rôzne vody s obsahom minerálnych látok, tzv. aqua drinky, samostatné vitamíny a minerály v podobe granúl, soľné kamene. Nič z tohto škrečok nepotrebuje. Nadmerný príjem soli mu škodí a pri vhodnej a pestrej strave nepotrebuje extra dávku vitamínov a minerálov. Aj cena týchto produktov je tiež pomerne vysoká, pritom ich kúpa sú zbytočne vyhodené peniaze.
5. Všetci klamú piatykrát – dátum spotreby: niektorí predavači vás budú presviedčať, že krmivo s končiacou zárukou, príp. aj po jej skončení, nie je pre škrečka nebezpečné. Nemajú však pravdu. V krmive, ktoré je dlho vyrobené, sa môžu množiť škodlivé baktérie, plesne a výživová hodnota takéhoto krmiva klesá a to už po 4 mesiacoch od jeho výroby. Výživová hodnota znamená obsah vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Niektorí chovatelia odporúčajú pred podaním krmiva spraviť tzv. test klíčivosti semien (obilných zŕn a iných semien). Ak ešte klíčia, je krmivo vhodné na podávanie. Ak neklíčia, nemá už takú výživovú hodnotu. Častokrát na obaloch nie je uvedený dátum výroby, iba dátum spotreby. Platí – čím bližšie je dátum spotreby, tým dlhšie je krmivo zabalené. Dátum spotreby treba vždy skontrolovať, lebo nie vo všetkých predajniach to predavači robia. Vyhnete sa kúpe krmiva po skončení doby spotreby a utekaniu späť do predajne s reklamáciou.
6. Obal klame prvýkrát – fotka zloženia: nie všetky krmivá sú zabalené v priesvitných vreckách, resp. vo vreckách s „okienkom“. Častokrát krmivo na obale vyzerá úžasne: sýte farby, rôzne zložky, ale po jeho otvorení príde sklamanie, pretože väčšinu zloženia tvorí to, čo je najlacnejšie: buď obilniny, kukurica alebo slnečnica. Vo voľnej prírode sa škrečok živí najmä semienkami tráv. Práve túto zložku takmer v žiadnom z bežne predávaných krmív nenájdete, ani keby ste mali v ruke lupou so 100-násobným zväčšením (pravdou je, že ani samotné semienka tráv vhodné na kŕmenie v ponuke zverimexov nenájdete). Sušené kukuričné zrná alebo kukuričné vločky (roztlačená kukurica, nie corn flakesy) by mali byť podávané skôr ako pamlsok, pritom v niektorých lacných krmivách (najmä poľskej výroby) tvoria až štvrtinu obsahu. Obilniny v krmivách často tvorí len pšenica, pritom práve ju sa neodporúča podávať vo väčšom množstve. Skoro vždy chýbajú zložky ako sú sušená zelenina, živočíšne bielkoviny alebo sušené bylinky, pričom sušenými bylinkami myslím skutočne rôzne sušené rastliny, nie kúsky sena. Opäť platí to, čo v prvom bode – predavači väčšinou nevedia, čo predávajú, nevedia, z čoho sa krmivá skladajú. U nich radu nehľadajte. Hľadajte ju u skúsených chovateľov alebo na fórach zaoberajúcich sa chovom škrečkov.
7. Obal klame druhýkrát – zloženie: to, že na obale krmiva je napísané „Krmivo pre škrečky“ ešte neznamená, že aj skutočne je pre nich vhodné. Platí – treba pozorne čítať, z čoho sa krmivo skladá. V niektorých sa nachádza napr. sušený pór, zemiaky, ananás alebo papája. Všetky tieto druhy potravy sú pre škrečka nevhodné. Ak si myslíte, že tieto druhy sú len v lacných krmivách, ste na omyle. Sú aj v drahých krmivách značkových, osvedčených výrobcov.
8. Obal klame tretíkrát - extrudáty: rôzne pestrofarebné kúsky extrudátov lahodia ľudskému oku, ale nie škrečkovmu žalúdku. Rôzne umelé farbivá sú škodlivé aj pre ľudí, nie tak ešte pre maličkého škrečka. Aj pôvod – zloženie – extrudátov je zahalený rúškom tajomstva. Bývajú zložené napr. z obilnín a rôznych vedľajších produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu. Ale čo presne sa skrýva pod názvom „vedľajšie produkty“? Extrudáty obsahujú aj cukor, ktorého nadmerné podávanie môže viesť k obezite alebo ku vzniku cukrovky. Preto sa kupovaniu týchto krmív radšej vyhnite, škrečok prežije aj bez nich.
9. Cena klame: neplatí, že čím vyššia cena, tým kvalitnejšie krmivo. Treba si všímať zloženie a riadiť sa ním pri kúpe. Aj drahé krmivo môže mať rovnako nevhodné zloženie ako lacné. Opäť platí: pýtajte sa skúsených chovateľ, čítajte názory iných ľudí, aby ste sa vyhli sklamaniu pri kúpe drahého, ale nie príliš vhodného, krmiva.
10. Zloženie klame: častokrát nie sú na obaloch krmív vypísané jednotlivé zložky, ale len napr.: obsahuje semená tráv, obilniny, vedľajšie produkty rastlinného pôvodu, vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu. Sú to „tajuplné“ názvy, pretože pokiaľ nevidíte do vrecka, neviete, z čoho sa krmivo skutočne skladá. Niekedy vám pomôže znalosť cudzích jazykov a preklad cudzojazyčného zloženia, niekedy ani to, lebo aj zloženie v cudzom jazyku je rovnako „tajuplné“. Takže opäť platí, pýtajte sa iných chovateľov, hľadajte presné zloženia krmív na stránkach výrobcov alebo na stránkach e-shopov. Odporúčam však hľadať najmä na stránkach výrobcov, pretože názvy alebo preklady zloženia sa niekedy nezhodujú.
11. (Ne)Výhodná kúpa z veľkého balenia: Neodporúčam toto krmivo kupovať, lebo otvorené vrecia sú ľahko prístupné hmyzu, baktériám, plesniam, vlhkosti a rôznym nečistotám. Taktiež nie vždy vám predavači povedia dátum spotreby, príp. dátum výroby krmiva, a neviete, ako bolo dané krmivo skladované (v prašnom prostredí, vo vlhkom prostredí, na slnku a pod.).
12. Kontrola: čokoľvek chcete škrečkovi dať jesť, skontrolujte očami, čuchom a hmatom. Aj keď je krmivo stále pred uplynutím doby spotreby a do jej uplynutia zostáva aj niekoľko mesiacov, môže sa stať, že bude pokazené, plesnivé (vlastná skúsenosť - opakovaná), vytvoria sa v ňom tzv. pavučinky, bude v ňom hmyz alebo bude zvlhnuté (vlastná skúsenosť). Pleseň aj pavučinky je vidieť a pleseň je väčšinou aj cítiť. Takto skazené krmivo treba bez milosti vyhodiť do odpadu!!! Nesmie sa dávať ani iným zvieratá!

Dobrá rada na záver: kým neotvoríte kŕmenie a neskontrolujete obsah, t.j. či nie je pokazené alebo zamorené hmyzom, nevyhadzujte účtenku z obchodu. Ak sa vám "pošťastí" a natrafíte na skazené krmivo, nie v každom obchode budú ochotní uznať vám reklamáciu bez dokladu o kúpe. A nie sme predsa takí bohatí, aby sme platili za pokazené vec
i.